خیلی از افراد به اشتباه فکر می کنن کار مدلای حرفه ای به مهارت خاصی نیاز نداره. اونا به طور ذاتی قشنگ هستن و فقط کافیه به دوربین نگاه کنن و خودبه خود عکس شون قشنگ از آب درمی آید. اما همین افراد هنگامی که می خوان عکس بگیرن، تازه متوجه می شن که موفقیت در این کار به مهارتای خاصی نیاز داره و حتی زیباترین مدلا هم باید واسه خوش عکس بودن با ژست گرفتن در مقابل دوربین آشنا باشن.

 

در این مطلب به ۱۲ مورد از نکاتی که باعث می شه عکسای زیبایی داشته باشین اشاره می کنیم. البته به یک باره نمیشه همه این نکات رو یاد گرفت، باید اونا رو تمرین کنین.

۱. چانه تون رو به طرف جلو نگه دارین

یکی از نکات بسیار مهم در عکس گرفتن، اینه که گردن تون باید دیده شه. سرتون رو زیاد به یک طرف کج نکنین. این کار باعث می شه نگاه تون سنگین و تحمل نکردنی شه.

راه حل: سر و چانه تون رو کمی جلو و به طرف دوربین نگه دارین. در این حالت گردن تون باریک تر به نظر می رسه و یه جور ظرافت و تناسب اندام در کل تصویر دیده می شه.

۲. دست به سینه نایستید

کج کردن سر به یک طرف و دست به سینه ایستادن درحالی که شونه ها کمی بالا قرار گرفتن، تصویرتان رو غیرطبیعی نشون می ده. در این حالت خطوط بدن در هم محو می شن.

راه حل: هنگامی که روبه روی دوربین قرار می گیرین، بدن تون رو تا حدی به یک طرف زاویه بدین. دست هاتون رو پایین بیارین و اونا رو کمی از خودتون دور نگه دارین. اینطوری، گردن تون بلندتر دیده میشه و خطوط بدن روشن تر به نظر می رسن.

۳. به شکل قرار گرفتن بدن تون دقت کنین

حتی یک قوز کوچیک در پشت تون می تونه باعث شه گردن تون کوتاه تر به نظر برسه و دور کمرتون رو پهن تر نشون بده.

راه حل: استخوان هاشوِه رو به هم نزدیک تر کنین و پشت تون رو صاف نگه دارین. اگه روی صندلی نشسته اید، به پشتی اون تکیه ندین. سعی کنین طوری بشینین که سه چهارم بدن تون به طرف دوربین باشه. این کار باعث می شه ساختار و خطوط دورتادور بدن روشن نشون داده شه.

۴. زاویه نشستن تون رو تغییر بدین

هنگامی که روبه روی دوربین نشسته اید، شکل بدن تون بزرگ تر از حد عادی به نظر می رسه. انتخاب زاویه اشتباه در عکس می تونه دستا و پاهایتان رو کوتاه تر از چیزی که هستن نشون بده.

راه حل: واسه رفع این مشکل، کافیه کمی زاویه نشستن تون رو از دوربین منحرف کنین. واسه اینکه پاهایتان باهم ترکیب نشن و لاغر و دراز به نظر نرسند، یکی از پاها رو کمی بالاتر از دیگری بذارین.

۵. تنه تون رو به طرف دوربین بچرخونین

اگه تنه تون رو بیش ازحد از روبه روی دوربین منحرف کنین، شونِه هاتون گرد و باریک و کمرتون پهن به نظر خواهد رسید. از طرف دیگه، اگه بالاتنه رو به طرف دوربین بچرخونین، جثه تون بزرگ تر نشون داده می شه.

راه حل: بهترین گزینه اینه که سه چهارم بدن تون رو به دوربین باشه (نمای سه رخ). در این حالت کمرتون لاغرتر و سینه تون بزرگ تر نشون داده می شه.

۶. دست هاتون رو به شکل مناسب بذارین

اگه در حالتی که روبه روی دوربین نشسته اید، دست به سینه و به شکل شل و وارفته بشینین، شکل بدقواره ای دارین و غیرطبیعی به نظر می رسه.

راه حل: یکی از بهترین گزینه ها واسه حالت نشسته، شکل ساعت شنیه. یک پا رو روی دیگری بذارین، هر دو آرنج رو روی زانوی پای فوقانی بذارین. یکی از دستا رو به شکل عمودی و دیگری رو به شکل افقی بذارین. این کار باعث می شه خطوط چشمی ظریفی ایجاد شه که هم صورت و هم شکل بدن تون رو برجسته تر و قشنگ تر نشون می ده.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   نکاتی که درباره ورزش کودکان باید بدونین 

۷. خطوط چشمی بسازین

به کم ممکنه کسی در حالت صاف و مستقیم وایس تاده با دستای آویخته در دو طرف بدن، خوش عکس به نظر بیاد. حتی ممکنه بعضی از قسمتای لباس در هم محو شن. به خاطر اینکه در این حالت خطوط بیرونی بدن تون تشخیص داده نمی شه، تصویری یک پارچه دارین که جثه تون رو بزرگ تر و پهن تر نشون می ده.

راه حل: دست هاتون رو از بدن تون دور نگه دارین. سعی کنین طوری اونا رو بذارین که با ایجاد خطوط مستقیم و زاویه دار، شکل اصلی بدن تون تشخیص داده شه.

۸. خطوط صاف و منحنی بدن تون رو باهم ترکیب کنین

هیچی جذاب تر از ترکیب خطوط منحنی و صاف نیس. سعی کنین به شکل سه رخ در برابر دوربین بایستید. یک فضای خالی در دور کمر بسازین و یک دست تون رو روی ران بذارین. با این کار خطوط منحنی در قسمت بالاتنه ایجاد می شه. اگه دست هاتون رو به شکل درست بذارین، تصویر زیبایی از ساختار کلی بدن تون دارین.

۹. لباسای گشاد نپوشید

لباسای شل و گشاد هنگام عکس گرفتن ممکنه شما رو بزرگ تر و چاق تر از چیزی که هستین نشون بدن. علاوه برآن، ساختار و شکل بدن تون بدقواره به نظر خواهد رسید.

راه حل: اگه اصرار دارین از این نوع لباسا استفاده کنین، بهترین راه حل اینه که دستان خود رو طوری بذارین که گشادی لباس تون رو به عقب براند. مچ دستان تون رو به نمایش بذارین و یکی از دستا رو کمی بالاتر از دیگری در دوطرف کمرتون بذارین. به طورکلی بهتره هنگام عکس گرفتن از این لباسا استفاده نکنین.

۱۰. آرنج تون رو به طرف دوربین قرار ندین

هنگامی که یک بازوی خود رو در حالی روی سر یا گردن تون قرار دادین که آرنج تون مستقیم به طرف دوربینه، دست تون کوتاه و غیرطبیعی به نظر می رسه.

راه حل: اگه می خواید دست هاتون در عکس نشون داده شن، باید طوری اونا رو بذارین که بهترین تصویر رو از شما ارائه کنن. واسه این کار آرنج تون رو کمی به طرف پهلو ببرین تا خطوط چشمی بدن تون قابل تشخیص باشن. (به تصویر دقت کنین.)

۱۱. لمس کردن صورت به شکل ی مدلای حرفه ای

اگه کف دست تون رو روی صورت بذارین، جدا از اینکه اینکه صورت تون کوچیک تر جلوه می کنه، باعث می شه ویژگیای دیگرتون به چشم نیاد.

راه حل: کف دست تون رو روی صورت تون مماس نکنین. دست تون باید به نحوی بگیره که به ترسیم خطوط چهره و برجسته سازی اونا کمک کنه. یاد بگیرین چه جوری با دستان تون به نقاط معینی از چهره (و کل بدن) اشاره کنین که بدون لمس کردن زیبایی اونو نمایش بده. نکته مهم دیگر اینه که هنگام عکس گرفتن هیچوقت دست تون رو روی سر یا صورت قرار ندین.

۱۲. صورت تون رو برجسته تر نشون بدین

بسیاری افراد هنگام عکس گرفتن، دست شون رو به شکل مشت درمی بیارن و چانه شون رو روی اون تکیه میدن. این کار اشتباهه و باعث می شه عکس تون غیرطبیعی به نظر بیاد.

راه حل: یک ایده ی بهتر اینه که انگشتان تون رو طوری زیر صورت بذارین که خطوط صورت تیز و برجسته نشون داده شه. واسه اینکه حالت طبیعی به دست تون بدین، اول یک و بعد دو انگشت تون رو جمع کنین، بعد اونا رو آزاد کنین و به همون حالت نگه دارین.دسته‌ها: آموزشی