بعضی وقتا ست کردن رنگ لباس می تونه تبدیل به نگرانی ای ذهنی واسه ما شه. مثلا اینکه واسه پیراهن سبزمون، چه رنگ شلواری انتخاب کنیم یا با دامن آبی مون چه رنگ بلوزی بپوشیم. واسه این کار یه سری قوانین قطعی وجود دارن که میگن کدوم رنگا در کنار همدیگه بهتر به نظر بین. البته وقتی که این قوانین رو دونستید، می تونین اونا رو بشکنید. ولی دانستن این قوانین خالی از لطف نیس. بیایید با هم ببینیم ست کردن رنگ لباس چیجوریه.

 

بخش اول: رنگا رو بشناسین

۱. از چرخه رنگا استفاده کنین

چرخه رنگ می تونه به شما بگه کدوم رنگا ترکیب بهتری میسازن. ترکیب خاصی از رنگای موجود در این چرخه که به چشم آدم ترکیب خوبی بین، هارمونی (هماهنگی) رنگا نامیده می شه. رنگای اصلی قرمز، زرد و آبی هستن. ترکیب رنگای اصلی با هم رنگای ثانویه رو می سازه. رنگای ترکیبی (مرتبه سوم) هم از ترکیب رنگ اصلی با رنگای ثانویه به وجود میاد.

 • در این چرخه بعضی رنگا گرم و یه سریای دیگه سرد هستن. رنگای گرم به رنگای قرمز، نارنجی و زرد مایل ان. رنگای سرد هم به رنگای آبی، سبز و بنفش تمایل دارن. ترکیب کردن رنگای گرم با همدیگه و رنگای سرد با هم، روش خوبی واسه ایجاد هماهنگی رنگی واسه افراد مبتدیه. این کار کم کم به شما کمک می کنه تا بیشتر با رنگا احساس راحتی کنین.
 • مشکی، سفید و خاکستری رنگای خنثی هستن و می تونن در ست کردن لباس بسیار مفید باشن.
 • با اضافه کردن رنگ سفید رنگا ملایم تر و روشن تر می شن که اصطلاحا به این حالت «ته رنگ» میگن. در مقابل با اضافه کردن رنگ سیاه رنگا تیره تر یا سیرتر می شن که به این حالت «سایه » رنگ میگن. در آخر هم «تُن» رنگ که با اضافه کردن رنگ خاکستری ایجاد می شه. واسه ست کردن لباس باید توجه داشت که ته رنگ، سایه و تن رنگ با همدیگه ترکیب خوبی بسازند.

۲. تا حد ممکن از رنگای مکمل در لباس استفاده نکنین

این رنگا در چرخه رنگ در مقابل همدیگه قرار می گیرن (مثلا بنفش و زرد). نذارین نام مکمل این رنگا شما رو فریب بده. این رنگا مکمل یکدیگرند، ولی واسه ترکیب لباس شما مناسب نیستن.

 • اگه در ست کردن رنگ لباس فردی جسور و با اعتمادبه نفس هستین، مجبور نیستین از پوشیدن رنگای مکمل با همدیگه پرهیز کنین. یک راه مناسب واسه پوشیدن رنگای مکمل با همدیگه اینه که یک رنگ مکمل رو با رنگ ملایم تر متضادش بپوشید. مثلا ست کردن پیراهن زنانه ی آبی سلطنتی با شال و کفش طلایی کم رنگ (ملایم) می تونه ترکیب خوبی باشه.

۳. از رنگای مثل استفاده کنین

رنگای مثل در چرخه رنگ دقیقا در کنار همدیگه قرار دارن (مثل سبز و زرد یا قرمز و نارنجی). چون این رنگا به هم نزدیکند، چشم نوازترند.

 • یک مثال خوب از ست کردن رنگای مثل، پیراهن زنانه ی قرمز مایل به نارنجی با گردنبند طلایی و کفش صورتیه.
 • بهتره واسه ست کردن رنگای مثل، بیشتر از سه رنگ رو استفاده نکنین. در مثال بالا از سه رنگ (طلایی، قرمز و صورتی) استفاده کردین و بهتره رنگ مثل دیگری در ترکیب لباس تون نباشه.

۴. از رنگای اصلی استفاده کنین

رنگای اصلی آبی، قرمز و زرد هستن. ست کردن این رنگا با هم بسیار سخته. ولی اگه بتونین این کار رو خوب بکنین، ترکیب فوق العاده ای به دست میاد. اگه می خواید ست لباس تون تک رنگ باشه، باید از رنگای تیره یا روشن تر همون رنگ (با یا بدون یک رنگ خنثی) استفاده کنین.

 • یک مثال از ست تک رنگ می تونه تاپ سفید همراه با شلوار جین آبی، بوت کوتاه آبی تیره و ژاکت آبی تیره باشه. اگه در آخر ترکیب مورد نظر واسه تون زیادی یک رنگ بود می تونین از یک روسری قرمز یا بنفش روشن هم استفاده کنین.
 • واسه ست کردن مناسب رنگای اصلی با همدیگه، می تونین از رنگای خنثی واسه ایجاد رابطه بین اونا استفاده کنین. مثلا کفشای پاشنه بلند قرمز با شلوار جین آبی و جواهرات طلایی رو میشه با تاپ خاکستری و ژاکت مشکی ترکیب کرد.

۵. بعضی رنگا رو با هم ترکیب نکنین

بعضی رنگا خوب با هم با ترکیب نمی شن، ولی بعضی به اشتباه اونا رو با هم ترکیب می کنن. از این اشتباهات عادی پرهیز کنین تا ستِ بهتری داشته باشین.

 • رنگ مشکی معمولا با بیشتر رنگا ترکیب خوبی می سازه، ولی مشکی رو با دو رنگ ترکیب نکنین. اولین رنگ سرمه ایه. هر چند سرمه ای و مشکی به هم نزدیک ان، اما با هم ترکیب خوبی نمی سازند. دومین رنگ قهوه ایه. رنگای مشکی و قهوه ای رو با هم ست نکنین، مگه اینکه خیلی خیلی از ست بودن اون مطمئن باشین.
 • رنگای سفید و کرم هم با هم ترکیب خوبی نمی سازند. ولی رنگای کرم و قهوه ای ترکیب خوبی ایجاد می کنن.
 • رنگای قهوه ای و خاکستری هم ترکیب خوبی تشکیل نمی دن. این دو از رنگای خنثی هستن و رنگ شون طوری نیس که بتونن اثر هم رو افزایش بدن.

بخش دوم: ایجاد برابری بین رنگا

۱. واسه ست لباس بیرون ، از رنگای خنثی استفاده کنین

این یک نصیحت مهم واسه ایجاد یک ست مناسب در لباسای بیرون از خونه. استفاده از رنگای خنثی می تونه باعث شه رنگ انتخابی تون جلوه ی بهتری داشته باشه و ترکیب بهتری بسازه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   نکاتی طلایی واسه موفقیت یک مدیر کم تجربه 

 • استفاده از رنگ خاکستری در ست بیرون می تونه بسیار مفید باشه. می تونین شلوار خاکستری رو با بلوز سفید و ژاکت آبی ترکیب کنین.
 • رنگ سفید با خیلی از رنگا ترکیب خوبی می سازه و در ستای بیرونی هم می تونه بسیار کارگشا باشه. میشه بلوز سفید رو زیر ژاکت یا گرمکن هم پوشید.
 • از پوشیدن شلوارهای رنگی پرهیز کنین. مگه اینکه یک تاپ با رنگ خنثی داشته باشین (مثل شلوار جین قرمز با ژاکت خاکستری). با این اوصاف معمولا شلوارهای رنگی توجه رو از ست لباس دور کرده و فقط روی خود متمرکز می کنن.

۲. از درجات مختلف رنگا استفاده کنین

هر رنگی درجات مختلفی داره. ممکنه تیره یا روشن تر باشه. اگه می خواید لباسی رو ست کنین، بهتره در ست خود از درجات مختلف رنگای انتخابی تون استفاده کنین. مثلا یکی از لباسا درجه تیره تر و دیگری درجه روشن تری داشته باشه.

 • مثلا ممکنه بخواهید کراوات طلایی پررنگ رو با پیراهن آبی روشن و شلوار مشکی یا خاکستری ست کنین. رنگ طلایی پررنگ درجه تیره تری نسبت به آبی روشن داره.
 • می تونین از رنگای لباس خود عکس سیاه و سفید بگیرین. این کار به شما درجه رنگای انتخابی تون رو بهتر نشون می ده. در آخر می تونین بهتر این درجات رو با هم ست کنین (مثلا درجه تیره با درجه روشن تر).

۳. تمرین کنین

باید رنگای مختلف رو امتحان کنین تا بتونین طبق تجربه خودتون بفهمین از چه ترکیبی خوش تون نمیاد. مثلا ممکنه دوست نداشته باشین که با بلوز آبی روشن روسری زرد براق استفاده کنین. شاید دوست داشته باشین از زرد روشن تر یا طلایی تیره استفاده کنین.

بخش سوم: از ستای مطمئن استفاده کنین

۱. از رنگا به همراه رنگای خنثی استفاده کنین

یک راه خوب واسه ست کردن لباس، ترکیب رنگا با رنگای خنثیه. رنگای خنثی اثر رنگ لباس تون رو افزایش میدن.

 • می تونین یک رنگ رو با یک رنگ خنثی ست کنین. مثلا می تونین یک بلوز قرمز روشن رو با یک دامن مشکی و یک کفش بدون پاشنه ی قرمز ست کنین. می تونین شلوار جین آبی خود رو با یک تاپ سفید و روسری آبی ست کنین.
 • می تونین یک رنگ رو با دو رنگ خنثی ست کنین. مثلا می تونین یک پیراهن زنانه ی نارنجی رو با ژاکت سفید و سیاه، کفش سیاه و گوشواره ی سفید ست کنین. یا می تونین شلوار قهوه ای رو با ژاکت کرم و روسری طلایی ست کنین.
 • اگه بخواهید در ست خود کمی خطر پذیرتر باشین، می تونین دو رنگ رو با یک رنگ خنثی ست کنین. اگه از توانایی خود در ست کردن مطمئن نیستین، می تونین از دو رنگ مثل استفاده کنین. مثلا می تونین یک کت قرمز رو با پیراهن زنانه ی سفید، کفش و کیف نارنجی ست کنین. یا می تونین شلوار مشکی رو با بافت آبی تیره و روسری آلبالویی ست کنین.

۲. از رنگای خنثی گرم استفاده کنین

اگه در ست کردن لباس دودل بودین، می تونین از رنگای خنثی گرم استفاده کنین. مثلا ترکیب قهوه ای و کرم بسیار خوب و برازندهه. می تونین از رنگایی که بیشتر تُن زمینی (رنگایی که با رنگ خاکستری ترکیب می شن) دارن، مثل سبز زیتونی هم استفاده کنین.

۳. لباسای طرح دار رو با رنگای خنثی یا لباسای ساده ست کنین

ست کردن لباسایی که طرح یا الگوی رنگی خاصی دارن، کار سختیه. شما باید توجه کنین که الگوی لباس تون تحت شعاع بقیه ی ست شما قرار نگیرد و در عین حال بقیه ی ست شما رو به حاشیه نراند.

 • می تونین یک لباس طرح دار رو با یک یا دو رنگ خنثی یا لباس ساده بپوشید. مثلا می تونین یک تونیک بافتنی راه راه بنفش و سیاه رو با ساپورت مشکی و بوت خاکستری بپوشید. می تونین یک پیراهن پشمی رو با شلوار مخمل کبریتی قهوه ای و یک بلوز ساده ی سفید واسه زیر پیراهن ست کنین (دکمه های پیراهن رو باز بذارین).
 • می تونین یک لباس طرح دار رو با یک لباس ساده با رنگی از رنگای لباس طرح دارتان ست کنین. مثلا اگه یک دامن قرمز با طرح زرد و نارنجی خورشید دارین، می تونین اونو با یک بلوز نارنجی ست کنین. البته کفش تون باید رنگ خنثی داشته باشه.

نکات

 • واسه ست بیرون آخرش از سه رنگ استفاده کنین. این سه رنگ شامل رنگ خنثی ست تون هم می شه. با این کار می تونین مطمئن شید ست لباس تون زیادی رنگارنگ نیس.
 • یک راه مناسب واسه اینکه کمی رنگ رو در ست لباس تون زیاد کنین، استفاده از رنگ در لوازم یا پوشیدنیای فرعیه که باید با رنگ اصلی ست تون ترکیب خوبی تشکیل بده. مثلا می تونین گوشواره ی زرد رو با بلوز سبز یا کراوات آبی رو با پیراهن قرمز ست کنین.

اخطار

 • فراموش نکنین که شما آزادید که هر چه دوست دارین، بپوشید. تا وقتی که شما ست لباس خود رو دوست داشته باشین، نظر بقیه چه اهمیتی داره؟!
 • از پوشیدن دو رنگی که خیلی به هم نزدیک ان، پرهیز کنین. اگه خواستین به این شکل لباس خود رو ست کنین، از رنگ برابر استفاده کنین یا یک تن خنثی واسه ست خود انتخاب کنین. وگرنه ست لباس بیرون شما جذابیتی نداره.
 • بهتره از پوشیدن رنگ مشکی با رنگ قهوه ای پرهیز کنین، مگه اینکه از برابری اونا مطمئن باشین. مثلا لباس مشکی و کفش قهوه ای باعث می شه بیننده فکر کنه شما از رنگ شناسی چیزی نمی دونین.

منبع : wikihow

دسته‌ها: آموزشی