لارن پاول جابز همسر استیو جابز فقید و یکی از ثروتمندترین و موفق ترین زنان در آمریکاست. شاید خیلی از مردم، ثروت هنگفت اونو فقط به شوهرش نسبت دهند و از این دید، اونو بسیار خوش شانس بدونن، اما باید بدونین که درصد خیلی از دارایی اون، با سعی خودش و ایده های فوق العاده ای که در سر داره، به دست اومده. اون یکی از تاجران و کارآفرینان موفقه و در موردای زیادی فعالیت داره. این مطلب، شما رو به طور کامل با این مدیر موفق آشنا می کنه.

 

لارن پاول جابز، تاجری موفق

لارن پاول جابز، همسر استیو جابز (یکی از بنیان گذاران اپل) به فردی بانفوذ در دنیای سرمایه گذاری تبدیل شده. به گفته مجله فوربز، پاول جابز ۵۴ ساله که انسانی خیّر و بشردوسته، با ثروت خالص ۲۰٫۷ میلیارد دلار یکی از ثروتمندترین زنان جهانه. پاول جابز پس از مرگ شوهرش در سال ۲۰۱۱ ثروت اونو که شامل سهام هاش در اپل و دیزنی می شد، به ارث برد. درحالی که پاول جابز، مدیر اجرایی و بنیان گذار مؤسسه ی امرسون کالکتیو (Emerson Collective) هم هست اما به اندازه همسر معروفش، شناخته شده نیس. اینجا به زندگی این تاجر موفق نگاهی میندازیم.

استراتژیست تجاری گلدمن ساکس (Goldman Sachs)

لورن پاول در ۶ نوامبر ۱۹۶۳ در وست میلفورد در ایالت نیوجرسی آمریکا به دنیا اومد. با توجه به بیزینس اینسایدر، اون در سه سالگی پدرش رو که خلبان بود، در یک تصادف هواپیما ازدست داد و مادرش بعدا دوباره ازدواج کرد. پاول جابز در دو رشته اقتصاد و علوم سیاسی در دانشگاه پنسیلوانیا تحصیل کرد. به گفته نیویورک تایمز، اون پس از فارغ التحصیلی در سال ۱۹۸۵، سه سال در وال استریت به عنوان یک استراتژیست تجاری با درآمد ثابت واسه گلدمن ساکس کار کرد. با شرکت مریل لینچ هم همکاری داشت. اون بعدا در سال ۱۹۹۱ مدرک MBAاش رو از مدرسه ی عالی کسب وکار استنفورد دریافت کرد.

اولین ملاقات با استیو جابز

هنگامی که پاول در استنفورد دانشجوی MBA بود واسه اولین بار استیو رو ملاقات کرد. پاول در سال ۱۹۸۹ در یک سخنرانی در استنفورد شرکت کرد و به طور اتفاقی کنار استیو جابز نشست و چند کلمه ای با اون صحبت کرد. کمی بعد استیو جابز از جاش بلند شد و به عنوان سخنران به سخنرانی پرداخت. به گفته بیزینس اینسایدر، استیو در همون روز از یک شام کاری مهم بیخیال شد تا پاول رو در اولین قرارشان بیرون ببره.

جابز در کتابش به نام «بیوگرافی استیو جابز: مردی که متفاوت فکر میکنه» گفت: «من در پارکینگ بودم و داشتم در ماشینم رو باز می کردم. با خودم فکر کردم که اگه این آخرین شب زندگی ام باشه، ترجیح میدم اونو در یک جلسه ی کاری بگذرانم یا با این زن؟ در پارکینگ به طرف اون دویدم و پرسیدم که یک قرار شام با من می ذاره؟ اون موافقت کرد و باهم به شهر رفتیم؛ از اون زمان واسه همیشه باهم بودیم.»

ازدواج پس از دو سال آشنایی و دوستی

پاول و استیو بعد از دو سال آشنایی و دوستی در پارک ملی یوسمیت باهم ازدواج کردن. باتوجه به کتاب «تبدیل شدن به استیو جابز: تکامل یک بی پروای متکبر به رهبری رویایی» پاول در ۱۸ مارچ ۱۹۹۱ با جابز، بنیان گذار و مدیرعامل سابق شرکت اپل ازدواج کرد. کوبان چینو اتوگا، یک راهب زن بودایی این مراسم ازدواج رو که در هتل آهواهنی در پارک ملی یوسمیت برگزار شد، اجرا کرد. این زوج بعدا صاحب ۳ بچه شدن: یک پسر به نام رید که در سپتامبر ۱۹۹۱ به دنیا اومد و دو دختر به نامای اِرین در سال ۱۹۹۵ و ایو در سال ۱۹۹۸.

ثروتمندترین زن در صنعت تکنولوژی

استیو جابز به دلیل نتایج به دلیل برگشت سرطان لوز المعده اش که قبلا درمان شده بود، در ۵ اکتبر ۲۰۱۱ فوت کرد. پاول جابز در مصاحبه ای با برایان ویلیامز از اخبار NBC گفت: «میرات خاص و شخصی اون واسه من و بچه ها، خاطرات یک همسر و پدر بی نظیره و ما هر روز دل تنگش میشیم.»

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   نکاتی واسه ایجاد خلاقیت در تصمیم گیری 

پاول جابز پس از مرگ شوهرش، ثروت اون (شامل ۵٫۵ میلیون سهم از سهام اپل و ۷٫۳ درصد از سهام شرکت والت دیزنی) رو به ارث برد که به گفته فوربز، اونو به سومین زن پولدار در آمریکا و پنجمین زن پولدار در جهان تبدیل کرد. پاول جابز پس از مرگ همسرش تا سال ۲۰۱۶، مالک ۶۴٫۳ میلیون سهم از دیزنی بود که اونو به بزرگ ترین سهامدار این شرکت تبدیل کرد اما اون اول سال ۲۰۱۷، سهامش رو به نصف کم کرد.

استیو جابز تنها نوآور (مبتکر) در خونواده نبود

پاول جابز اول ده ۹۰، شرکت تراورا (Terravera) رو تأسیس کرد؛ یک شرکت موادغذایی طبیعی که روی پیشرفت مواد نپخته ارگانیک مثل غلات و دانه های روغنی تمرکز می کنه و این مواد نپخته در صنایع غذایی و خوراک دام به کار می رن. اون چند سال بعد وقتی صاحب بچه شد، از تراورا انصراف کرد تا زمان بیشتری رو صرف پرورش و رسیدگی به خونواده اش کنه.

بنیان گذار امرسون کالکتیو

پاول جابز بنیان گذار موسسه امرسون کالکتیوه که از عدالت اجتماعی دفاع و حمایت می کنه. پاول که از مدارک تحصیلی اش در تجارت، اقتصاد و علوم سیاسی بهره مبردم، در سال ۲۰۰۴ امرسون کالکتیو رو تأسیس کرد. نام این سازمان که در پالو آلتوی کالیفرنیا قرار داره، از رالف والدو امرسون گرفته شده و به عدالت اجتماعی، حفاظت محیط زیست و حمایت از اصلاحات مهاجرت و سیاستای مربوط به آموزش و پرورش کمک می کنه. این شرکت خصوصی از سرمایه گذاریا و کمکای مالی واسه جلو بردن آموزشای جدید و امروزی از راه اجرا فناوری استفاده می کنه.

پاول پارسال در مصاحبه با وُگ گفت: «ایده ی امرسون از اتکابه نفس نشأت میگیره… من همیشه این باور رو داشتم که باید بیشترین حد بهره و استفاده رو از همه چیز برد. بعد کالکتیو رو تأسیس کردم، چون باورم این بود که رسیدن به هدف با همراهی مردم، آسون تره، چون ایده های خوب می تونن در جایای بسیار و پیش افراد مختلفی باشن.»

اصلاحات آموزشی و حفاظت از محیط زیست

اصلاحات آموزشی و حفاظت از محیط زیست دو مورد از اهداف اصلی پاول جابز هستن. اون که فعال سیاسی و فردی خیّره، جدا از اینکه امرسون کالکتیو و کالج تِرَک (College Track)، در سپتامبر ۲۰۱۶ یک پروژه ۵۰ میلیون دلاری رو به نام XQ:The Super School Project راه اندازی کرد؛ پروژه ای که قصد داره دبیرستانایی با راه و روش آموزشی جدید بسازه. اون رئیس هیئت مدیره ی XQه.

پاول جابز عضو هیئت رئیسه ی سازمانایی مثل Conservation International و شورای روابط خارجی و عضو هیئت امنای دانشگاه استنفورده. از اعضای مؤسس شورای رهبری آب و هوا در کنار مایکل بلومبرگ و ری دالیوه.

علاقه زیاد به ورزش

ورزشکاری و علاقه پاول جابز به ورزش در سراسر زندگی اش ادامه داشته. این زن میلیاردر در ماه اکتبر، حدود ۲۰ درصد از سهام Monumental Sports & Entertainment رو که مالک تیم بسکتبال واشنگتن ویزاردز، هاکی روی یخ واشنگتن کپیتالز، the WNBA Mystics و سالن سرپوشیده ی کپیتال وان آرناه، خریداری کرد.

صرف نظر از شراکت با لئون ویزلتیر

پاول جابز و سازمان امرسون کالکتیو، قصد شراکت با لئون ویزلتیر (نویسنده) واسه تأسیس مجله ای جدید به نام Idea داشتن. بااین حال پس از اونکه یکی از همکاران سابق ویزلتیر در مجله نیو ریپابلیک، اطلاعاتی مبنی بر سوء رفتار جنسی اون ارائه داد، پاول جابز در ماه اکتبر شراکتش رو با اون به هم زد و از این سرمایه گذاری بیخیال شد.

امرسون کالکتیو در بیانیه ای که در واشنگتن پست به چاپ رسید، گفت: «به محض دریافت اطلاعاتی در مورد سوء رفتار در محل کار، امرسون کالکتیو به رابطه تجاری اش با لئون ویزلتیر، ازجمله مجله ای که قرار بود تحت مدیریت اون منتشر شه، پایان داد. تولید و پخش این مجله به حالت تعلیق درآمدهه.»

مالکیت اکثریت سهام آتلانتیک

سازمان امرسون کالکتیوِ پاول جابز در ۲۸ جولای ۲۰۱۷، اکثریت سهام رو در مجله آتلانتیک به دست آورد. پاول جابز در تشویق از اثر و نفوذ این مجله، بیانیه ای صادر کرد که از این نشریه به خاطر توانایی اش «در ایجاد برابری واسه همه مردم، روشنگری و دفاع از اندیشه آمریکایی، تجلیل از فرهنگ و ادبیات آمریکا و پوشش تجربه دموکراتیک عجیب و بعضی وقتا پریشون ی ما» تقدیر کرد. 


دسته‌ها: آموزشی