خونه یکی از نیازای ساده ی هر فرد به حساب میره. هر کسی به جایی نیاز داره تا ساعاتی از شبونه روز رو در اون جا به آرامش برسه؛ واسه همین انتخاب خونه ی مناسب بسیار مهمه. قبل از هر چیز، باید اول شرایط خود رو و تصمیم بگیرین که می خواید خونه رو بخرین یا اونو اجاره کنین. باید بودجه تون رو بررسی کنین و ببینین که اصلا استطاعت خرید خونه رو دارین یا نه. خرید خونه مثل خرید لباس نیس، مطمئن شید که بعدا از خرید اون پشیمون نخواهید شد.

 

واسه خرید یا اجاره ی خونه، اول باید اولویتای خود رو در نظر بگیرین. تموم انتظاراتی رو که از منزل آینده خود دارین یادداشت کنین. شاید خونه ی انتخابی شما تموم ویژگیای مورد نظرتون رو نداشته باشه، پس مواردی رو که واسه تون مهم تر هستن در اولویت بذارین. در این مطلب نکاتی رو میگیم که توجه به اونا هنگام بازدید خونه (چه واسه خرید چه اجاره) لازمن.

هنگام بازدید خونه چه نکاتی رو در نظر بگیریم؟

۱. احساساتی نشید

سعی کنین خونه رو به شکل یک ساختمان ببینین، نه به عنوان منزل آینده تون. چون در این صورت ممکنه احساس تون به منطق تون مسلط شه و از بعضی مشکلات اصلی اون چشم بپوشید.

۲. به یک بار دیدن خونه اکتفا نکنین

چند بار در ساعات مختلف روز به خونه ی مورد نظر برید تا تغییرات نور، میزان رفت و اومد و شلوغی رو به دقت بررسی کنین. واسه هر بازدید کمه کم ۲۰ تا نیم ساعت وقت بذارین.

۳. محله و محیط دور خونه رو بررسی کنین

کمه کم نیم ساعت در محیط دور خونه بگردید و امکانات مورد نیاز خود مثل فضای سبز، مدرسه، سوپرمارکتا، مراکز خرید، سرویسای حمل و نقل عمومی (اتوبوس، تاکسی، مترو و مثل اون) و فاصله شون تا خونه رو بررسی کنین.

اگه به محیطی آروم نیاز دارین، حتما دقت کنین که خونه به مدرسه، مسجد، فرودگاه، راه آهن، خیابون اصلی و مثل اون زیاد نزدیک نباشه. اما اگه مثلا فرزندی دارین و واسه تون مهمه که مدرسه اش نزدیک منزل تون باشه، اونو در اولویت بذارین.

۴. به بوهای بد دقت کنین

به بوی رطوبت یا کپک دقت کنین. رطوبت رو از گچ بریای پوسته پوسته شده و ترکای روی دیوار هم می تونین بفهمین. در صورت بو کشیدن بوی رطوبت یا حتی فاضلاب خیلی راحت از اون نگذرید و این مورد رو تذکر بدین.

۵. بررسی امکانات خونه

امکانات خونه مثل تلفن، اینترنت، کلیدهای برق، لامپا و فشار آب رو (به ویژه اگه خونه در طبقات بالایی ساختمان قرار داره) بررسی کنین.

۶. بررسی کنین اسکلت خونه سالم باشه

واسه بررسی استواری خونه، کافیه به دنبال ترکا و شکافای بزرگ بگردید. الان پنجرهای خلیجی (Bay window) روی نمای بیرونی خونها ساخته می شن که در عین زیبایی، خطر سقوط اونا هست. دیواره های بیرونی این نوع پنجرها و دیواره های بالکن رو بررسی کنین. اگه شکاف یا ترکای بزرگ دارن، با یک مهندس سازه مشورت کنین.

۷. انباری، قفسها و کمدها

این فضاهای ارزش مند (به ویژه در خونه های نوساز جدید) خیلی راحت ندیده گرفته می شن. درحالی که انباری و کمد واسه نگهداری جاروبرقی، حولها، ملحفهای اضافی و جعبهای خرت وپرت بسیار لازمن. به این موارد هم دقت کنین.

۸. جهت جغرافیایی خونه

اینکه خونه رو به شماله یا جنوب، اثر نور و گرما در اون و حتی بادگیر بودن خونه از موارد بسیار مهم هستن. بعضی افراد نور زیاد و یه سریای دیگه نور ملایم و غیرمستقیم رو ترجیح میدن. بعضی در منزل گل و گیاه نگهداری می کنن و پس نور خونه واسه شون بسیار مهمه. از قطب نمای گوشی واسه بررسی جهت جغرافیایی خونه استفاده کنین. اگه ندارین، خجالت نکشید و یک قطب نما بگیرین.

۹. بررسی قاب پنجرها

قاب بیرونی پنجرها خیلی راحت می تونه سالم بودن اونا رو نشون بده. انگشت خود رو روی قاب چوبی پنجرهای فشار بدین و بررسی کنین چوبا فاسد نباشن. شیشهای دوجداره رو بررسی کنین. اگه به این موارد دقت نکنین، اون خونه پس از خرید واسه تون هزینه برمی داره و اگه اجاره کنین، دردسر تعمیر اونو دارین.

۱۰. بررسی وضعیت سیم کشی خونه

سیم کشی خونه از موارد بسیار مهمه و عیب و مشکل اون ممکنه خطرآفرین باشه. عوض کردن اونم بسیار گران تموم می شه. جعبه ی فیوز رو حتما بررسی کنین تا زیاد قدیمی نباشه.

۱۱. بررسی وضعیت لوله کشی آب

لولهای آب و دیگ موتورخانه (در صورت وجود) نباید زیاد قدیمی و فرسوده باشن. شیرفلکه رو واسه مشاهده ی فشار آب و سالم بودن لولها بررسی کنین. سالم بودن رادیاتورها هم مهمه.

نکات کلیدی واسه خرید خونه

نکاتی که در بخش قبل اومدن، هم در خرید خونه هم در اجاره ی خونه کاربرد دارن. اما نکاتی هم هستن که فقط به خرید خونه مربوط می شن. اگه قصد دارین خونه بخرین، به این نکات توجه کنین.

۱. مسائل حقوقی خونه

خونه باید گواهی پایان کار، تسویه با شهرداری، سند، کد پستی تاییدشده، نقشه ثبت شده و نظایر اونا رو داشته باشه. بررسی کنین که ملک در طرح شهرداری نباشه. در این مورد از متخصصین بخش ی خونه، مشاورین املاک معتبر و کارشناسان حقوقی کمک بگیرین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   نکاتی خلاقانه واسه ست کردن رنگ لباس 

۲. اموال خونه باید تأیید شن

اگه خونه پارکینگ، انباری یا باغ داره باید این اموال به شکل نوشته شده تأیید شن.

۳. بررسی کنین اتاقا به اندازه کافی واسه تون بزرگ و جادار باشن

بعضی وقتا فروشندگان خونه های مبله، با چیدن مبلمون و اثاثیه ی کوچیک تر کاری می کنن اتاقا بزرگ تر به نظر برسن. مراقب باشین.

۴. مراقب ترفندهای فروشندگان باشین

فروشنده نه تنها مشکلات خونه رو به شما نمی گه بلکه سعی می کنه اونا رو مخفی کنه. مثلا ممکنه اثرات رطوبت رو با نقاشی کردن دیوارها، و مشکلات کف رو با مبلمون و پهن کردن فرش (در خونه های مبله) مخفی کنه. معمولا فروشندگان می خوان با جذاب تر نشون دادن خونه شما رو فریب بدن. حواس تون رو جمع کنین.

۵. بررسی عمر سقف

معمولا عمر یک سقف بسته به نوع مصالحی که در اون به کار میره بین ۱۵ تا ۲۰ ساله و عوض کردن اون بسیار گران تموم می شه. عمر سقف رو بررسی کنین.

۶. خونه های نوساز

بعضی خونه ی نوساز رو به خونه های قدیمی تر ترجیح میدن. البته خونه ی نوساز هم معمولا امتیازات و مشکلات خود رو داره. اگه اولویت شما خونه ی نوسازه، این موارد رو در نظر بگیرین:

امتیازات خونه های نوساز

 • خیلی از مردم حس خوشایندی دارن که اولین نفری باشن که از خونه استفاده می کنه.
 • خونه ی نوساز کمه کم واسه چند سال نیاز به تعمیرات نداره و فرد مجبور نیس دکوراسیون خونه رو عوض کنه.
 • اگه سازنده استانداردهای ساخت خونه رو رعایت کرده باشه، فردی که خونه رو می خره می تونه در خیلی از هزینه ها مثل قبض آب، برق، گاز و مثل اون صرفه جویی کنه.

مشکلات خونه های نوساز

 • سازندگان متقلب ممکنه در کیفیت مصالح و خدمات پس از فروش کم کاری کنن. حتما با استفاده از سایتای معتبر در مورد این افراد تحقیق کنین.
 • فقط به حرفای خود سازنده یا فروشنده اکتفا نکنین. از کسائی که قبلا از همین فروشنده یا سازنده خونه خریده ان تحقیق کنین تا ببینین از خرید خونه راضی هستن یا نه.
 • مشاورین املاک عموما از روش کار سازندگان هر منطقه باخبر هستن، پس می تونین از مشاورین معتمد خود در این باره مشورت بگیرین.
 • خرید خونه امر بسیار خطیریه. به محض دریافت کلید، خونه ای که خریده اید دیگر قیمت فعلی خود رو نداره. شاید تا دو سال آینده هم نتونین اونو به قیمتی که خریده اید بفروشین. پس به دقت اونو انتخاب کنین.

نکات کلیدی مهم واسه اجاره ی خونه

درسته که خونه ای از اون خود داشتن شیرین تر از اجاره کردن خونه، اما این دلیل نمی شه که خرید خونه همیشه گزینه بهتری باشه. افراد بسیاری هستن که استطاعت خرید خونه رو ندارن یا به دلیل شرایط شون، نمی تونن محل اقامت ثابت داشته باشن. بعضی افراد هم خرید خونه رو یه جور بی حرکت گذاشتن سرمایه میدونن و ترجیح میدن سرمایه شون در گردش باشه. پس بهترین گزینه واسه این افراد، اجاره کردن خونه.

بین خرید و اجاره ی خونه فرقایی هست. در اجاره، فرد فقط واسه یک یا دو سال (در کل واسه یه مدت محدود) نسبت به این خونه متعهده. از طرفی مستأجر در تموم مدت اجاره با صاحب خونه در ارتباطه. پس نکات زیر در اجاره ی خونه بسیار مهم هستن.

 • از اونجا که همه صاحب خونها به دنبال مستأجری می گردن که هم مسئولیت پذیر باشه (از خونه خوب نگهداری کنه) و هم اجاره رو به موقع پرداخت کنه، پس (اگه اولین بار نیس که خونه اجاره می کنین) سابقه شمام بسیار مهمه و باید بدونین چیجوری در دل صاحب خونه جا باز کنین.
 • از همسایگان یا مستأجران دیگر در مورد اخلاق و رفتار صاحب خونه تحقیق کنین.
 • اولویتای تون رو و با بودجه تون برابری بدین.
 • باخبر شدن از قوانین موجر و مستأجر بسیار مهمه. حتما یک متخصص حقوقی یا مشاور املاک معتمد رو به عنوان مشاور خود انتخاب کنین.
 • باید فشار آب، لوله کشی، تهویه ی مطبوع، قفل و امنیت دربا و پنجرها و مواردی مثل این رو بررسی کرد. کوچیک ترین عیب و ایراد در امکانات خونه باید به صاحب خونه آگاهی داده شه.
 • کنتورهای برق و آب و مثل اون باید حتما جدا از هم باشن. هیچوقت زیر بار کنتورهای مشترک نرید.
 • تعهدات دو طرف حتما باید در اجاره نامه قید شه؛ مفاد اونو به دقت بخونین.

به هر حال با توجه به گزینه های زیادی که واسه انتخاب خونه ی مناسب هست و عواملی که انتخاب خونه رو تحت اثر قرار میدن، شاید کار سختی پیش رو دارین. الان مشغله های زندگی بسیار زیاد هستن و فقط کافیه تصور کنین که بخواهید در ترافیک و سرما و گرما دنبال خونه بگردید و تازه چند بار هم از اون بازدید کنین. واقعا کار سختیه. اگه وسیله نقلیه نداشته باشین یا به طرح زوج و فرد بر بخورین که کار از اینم سخت تر می شه. واسه حل این مشکل، سایتا و اپلیکیشنایی طراحی شدن که خیلی راحت می تونین در منزل یا هر جای دیگر از اطلاعات اونا استفاده کنین و با محدود کردن گزینه های موجود، طبق اولویتای تون انتخاب آگاهانه تری داشته باشین.

دسته‌ها: آموزشی